Büyük veri sayesinde ne kadar çok veriye sahip olduğunuz değil; o veriyle neler yapabildiğiniz önem kazanır. Günümüzde çoğu şirket, bu konsepti benimseyerek ellerindeki veriyi artırmaya değil; verimli kullanmaya odaklandı ve çeşitli kaynaklardan alınan verinin daha başarılı şekilde analizi maliyet tasarrufu, iş gücü tasarrufu, daha güçlü promosyonlar ya da yeni ürün geliştirme süreçleri gibi pek çok alanda fayda sağladı. Şirketler gerçek veriye dayalı analizler sayesinde daha iyi karar verebilir hale geldiler. Büyük veriyigüçlü bir iş analitiği uygulamasıyla işlediğinizde, neredeyse her sektörde fayda sağlayarak rekabet avantajına dönüştürülebilecek faydalar elde etmek mümkün oluyor.

 Büyük veriden nasıl fayda sağlanıyor?

Büyük veriyi depolamak için kullanılan bulut tabanlı analitik uygulamaları şirketlere önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlıyor. Mevcut veri ambarları ve iş analitiği uygulamalarını büyük veri teknolojileriyle zenginleştiren şirketler, çok farklı depolama fonksiyonları kullanabilir hale geliyor. Örneğin devasa boyutlardaki veriyi bir veri ambarında yüksek maliyetlerle saklamak yerine; şirketler aynı veriyi çok daha ucuza tutuyor ve sadece analitik uygulamaları ihtiyaç duyduğunda veri ambarına taşıyor.

Büyük veri analitiği kurum içindeki karar mekanizmalarına da eşsiz bir destek sunuyor. Büyük ölçekli şirketler büyük veriyi kullanarak daha hızlı ve daha iyi karar verebiliyor. Veriyi disk üzerinde değil, doğrudan bellek üzerinde işleyerek muazzam hızlara ulaşan “bellek içi” iş analitiği sayesinde şirketler anlık veriye dayalı kararlar alarak faaliyet gösterdikleri pazarda rekabet avantajı yakalıyor.